Вибір народу треба поважати

Олександр Малюк, Ірина Войнарска

Не в кіно. Володимир Зеленський таки став президентом України

Україна обрала нового президента. Одні виборці пов’язують із Володимиром Зеленським надії на позитивні зміни, інші вважають вибір більшості катастрофічним для країни. Чого слід чекати насправді? Про основні ризики та міфи розповідають керівники громадської організації «Правозахисна Ліга» — президент Олександр Малюк та  віце-президент Ірина Войнарска.

За новообраного президента Володимира Зеленського у другому турі проголосували 73,22 % виборців, але дискусії не вщухають досі…

Ірина Войнарска: Майже три чверті виборців, які проголосували в другому турі, обрали президентом України Володимира Зеленського. З юридичної точки зору вибори були майже бездоганними, і це визнав цивілізований світ: лідери провідних демократичних країн привітали з перемогою  пана Володимира. А ті, хто голосував за іншого кандидата, мають поважати вибір народу, якщо вони насправді сповідують демократичні цінності.

Люди побоюються зміни геополітичного вектора України.  Чи може Володимир Зеленський розвернути його на схід?

Олександр Малюк: По-перше, президент після цього одразу ж втратить підтримку більшості населення України і стане першим, до кого застосують закон про імпічмент, який він сам же обіцяв негайно внести до Верховної Ради. По-друге, курс України в Європейський Союз і НАТО закріплено в Конституції. По-третє, новообраний президент заявив, що буде підтримувати цей курс. А вигадки політтехнологів із штабу конкурента варто залишити для історії.

Збереження геополітичного вектора — це основна причина нового «обрізання» повноважень президента, яке збирається зробити Верховна Рада?

Ірина Войнарска: Якщо парламент прийме закон, який пропонує «Самопоміч», у президента буде ще менше повноважень, ніж прописано в діючій Конституції. Насамперед кидається в очі, що глава держави й верховний головнокомандувач не матиме права на свій розсуд вносити кандидатури міністра оборони, міністра закордонних справ, голови Служби зовнішньої розвідки. Він може лише подавати кандидатури,  вказані в пропозиції коаліції депутатських фракцій. Тобто виконуватиме роль весільного генерала або навіть кур’єра. На перший погляд, народні депутати опікуються насамперед геополітикою і захистом територіальної цілісності держави. Але серед інших змін тишком-нишком забирають у президента країни можливість вносити подання на голів обласних державних адміністрацій. І як на мене, для місцевої еліти цей пункт значно важливіший!

Хіба це не черговий обман виборців? Голосували за повноцінного президента, а отримали «весільного генерала»?

Олександр Малюк: Це насправді нехтування правами українських виборців. Бо вони обирали президента, а не весільного генерала. А їм демонстративно дають ляпас: ви обрали президента, але він нічого не зможе зробити, бо ми «обріжемо» його повноваження! Треба нарешті припинити переписування Основного Закону України під конкретних людей. Ющенко, Янукович, Порошенко — із приходом кожного нового президента у нас міняли Конституцію. А якби президентом лишився Петро Порошенко, його повноваження б також «обрізали»?

Чого найбільше бояться чиновники й депутати?

Ірина Войнарска: Мабуть, загального аудиту й скасування недоторканності, яке пообіцяла команда Володимира Зеленського. Бо після цього багатьом народним депутатам доведеться змінити місце локації й можливо познайомитися тісніше з українським правосуддям.

А самі ж вони стверджують, що цим законом захищають президента від олігархів?

Олександр Малюк: Звісно, олігархам вигідно, щоб Володимир Зеленський не зміг призначити нового голову НКРЕКП і формула «Роттердам+» продовжила свою вбивчу для української економіки роботу: непомірне збагачення кількох людей і фактичне зубожіння всіх інших. Саме проти такої схеми й голосували 73,22 % виборців!

Якщо не ламати ці злочинні схеми, можна спокійно спати й користуватися велосипедом для пересування. Мабуть, саме в цьому і є сенс законопроекту, який покликаний «захистити» президента.

Але українське суспільство прагне рішучих змін. А новообраному президенту я зичу мужності й стійкості, а також надійних законодавчих охоронців, які дійсно матимуть захищати вибір людей від олігархів.

ПОДЕЛИТЬСЯ в СОЦСЕТЯХ
ПОДЕЛИТЬСЯ В СОЦСЕТЯХ

Автор Дмитрий Беляев 29 статей
Журналіст і фотограф, Член НСЖУ з 2006 р. Працював у газетах: "Київський майдан", "Вісті Київщини", "Вечірній Київ". Публікації в журналах "ПіК", "Дипломат", "Київ дипломатичний". Пошта: km-n@ukr.net

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*