Розпуск Верховної Ради можливий?

Олександр Малюк, Ірина Войнарска

Верховна Рада. Дамоклів меч розпуску висітиме до 27 травня

У зверненні  до Верховної Ради новообраний Президент України Володимир Зеленський відкрито заявив, що затягування інавгурації відбувається через побоювання дострокового розпуску парламенту. Чи можливий розпуск з точки зору законності й дотримання Конституції України? Юридичний бік питання висвітлюють керівники громадської організації «Правозахисна Ліга» — президент Олександр Малюк та віце-президент Ірина Войнарска.

Чому навколо дати інавгурації досі не вщухають дискусії?

Олександр Малюк: Згідно зі статтею 104 Конституції України новообраний Президент України вступає на пост не пізніше ніж через тридцять днів після офіційного оголошення результатів виборів, з моменту складення присяги народові на урочистому засіданні Верховної Ради України. Не дивлячись на те, що Центральна виборча комісія оприлюднила результати другого туру 30 квітня, офіційним оголошенням вважається публікація результатів президентських виборів у газетах «Урядовий кур’єр» та «Голос України» 3 травня. Таким чином, останнім днем складання присяги є 3 червня. І якщо Верховна Рада не погодиться на пропозицію Володимира Зеленського провести інавгурацію 19 травня і вирішить потягнути час, новообраному президенту не вдасться розпустити парламент.

Тому народні депутати й не поспішають?

Ірина Войнарска: Для них головне — призначити дату складення присяги після 27 травня, бо вони самі склали присягу 27 листопада 2014 р., а відповідно до статті 76 Конституції України строк повноважень Верховної Ради закінчується рівно через 5 років після цієї дати. Згідно зі статтею 79 Конституції повноваження народних депутатів України починаються з моменту складення присяги, а не з моменту обрання, а згідно зі статтею 81 припиняються одночасно з припиненням повноважень Верховної Ради України. Стаття 90 говорить про те, що повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені Президентом України в останні шість місяців строку повноважень Верховної Ради України або Президента України.

А Володимир Зеленський дійсно матиме право на розпуск парламенту, якщо інавгурація відбудеться до 27 травня?

Олександр Малюк: Президент має право розпустити достроково розпустити Верховну Раду, якщо 1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій; 2) протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України; 3) протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.

То який із трьох пунктів дає йому право це зробити?

Ірина Войнарска: Коаліції у Верховній Раді де-факто немає, бо ще на початку 2016 р. із неї вийшли фракції «Батьківщина», «Самопоміч» і «Радикальна партія Олега Ляшка». А фракції «Блок Петра Порошенка» і «Народний фронт» станом на 11 травня мають відповідно 135 і 80 депутатів, разом 215 — що значно менше за необхідну кількість 226. Тому підстав для розпуску Верховної Ради цілком достатньо!

ПОДЕЛИТЬСЯ в СОЦСЕТЯХ
ПОДЕЛИТЬСЯ В СОЦСЕТЯХ

Автор Дмитрий Беляев 30 статей
Журналіст і фотограф, Член НСЖУ з 2006 р. Працював у газетах: "Київський майдан", "Вісті Київщини", "Вечірній Київ". Публікації в журналах "ПіК", "Дипломат", "Київ дипломатичний". Пошта: km-n@ukr.net

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*