Олександр Малюк: Синьо-жовтий прапор захищено законом

Сьогодні ми відзначаємо День Державного Прапора України. Про походження цього свята ми говоримо з президентом громадської організації «Правозахисна Ліга» Олександром Малюком

Олександр Малюк. День Державного Прапора України
Олександр Малюк, Президент ГО «Правозахисна Ліга»

Чому День Державного Прапора України на один день випереджає День Незалежності?

З юридичної точки зору група народних депутатів, які 23 серпня 1991 р. внесли синьо-жовтий прапор у сесійну залу Верховної Ради УРСР, за день до проголошення незалежності, здійснили правопорушення, яке за радянськими законами каралося щонайменше дворічним ув’язненням. Через це прапор Української Народної Республіки 1917-1921 рр. в епоху диктатури пролетаріату використовувався українськими націоналістами лише підпільно.

Невже ніхто не наважувався відкрито пройтися з прапором?

Сміливці були! Наприклад, 1 травня 1966 р. із самого ранку над будинком Київського інституту народного господарства у Києві, або «нархозу» (тепер це Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана) замість червоного прапора майорів синьо-жовтий. І його бачили всі робітники та студенти, які вирушали з цього місця колонами на Хрещатик на першотравневу демонстрацію! Уявіть: з одного боку — завод «Більшовик», а з іншого — заборонений український прапор!

9 місяців у КДБ шукали «буржуазних націоналістів», які вивісили прапор. Ними виявилися студент вечірнього відділення «нархозу»  Георгій Москаленко та робітник Віктор Кукса. Перший отримав три, а другий — два роки таборів суворого режиму.

А в часи горбачовської «перебудови» вже не саджали?

Михайло Горбачов намагався показати Заходу нове демократичне обличчя радянської імперії, тому на появу жовто-блакитних прапорів уже дивилися крізь пальці. 6 квітня 1989 р. у Львові під українським прапором проходив мітинг пам’яті Чорнобильської трагедії. А 22 травня 1989 р. у Києві на закритті Шевченківського свята теж підняли синьо-жовтий прапор!

І як тільки комуністичний режим остаточно захитався, починаючи з 24 липня 1990 р. наш синьо-жовтий стяг уже майорів над Київрадою!

То було б логічним відзначати День Прапора саме 24 липня?

Справа в тому, що незадовго перед цим, а саме 3 квітня, синьо-жовтий прапор підняли над Львівською міськрадою, а ще раніше, 23 березня — над Тернопільською міськрадою. Хоча львів’яни таки були першими, бо ще в червні 1848 року на міській ратуші Львова замайорів жовто-блакитний прапор — мабуть уперше в історії. То який же день слід було обрати, щоб нікого не образити?

Це свято раніше відзначали 24 липня в Києві на рівні міста — до підписання президентом Леонідом Кучмою 23 серпня 2004 р. указу №987/2004 «Про День Державного Прапора України». А з 2009 р. згідно з указом президента Віктора Ющенка № 602/2009 Державний Прапор України обов’язково треба піднімати не тільки 23 серпня, а й під час інших державних свят і загальнодержавних заходів.

Відправною точною застосування прапора на загальнодержавному рівні було прийнято саме внесення його до сесійної зали Верховної Ради 23 серпня 1991 р. Хоча над куполом нашого парламенту він замайорів тільки 4 вересня, та й то поруч із червоно-блакитним прапором УРСР.

Виходить, якийсь час їх використовували паралельно?

Так, бо комуністи уперто трималися за стару символіку. Тільки 18 вересня 1991 р. Президія Верховної Ради фактично легалізувала використання національного прапора, прийнявши компромісну постанову, що складалася з одного-єдиного речення:

 «До  прийняття  Конституції  України  дозволити в протокольних
заходах використовувати синьо-жовтий прапор». Тобто «дозволити», а не «зобов’язати»!

А яким чином закон захищає державний прапор у наші часи?

По-перше, стаття 20 Конституції України чітко визначає: «Державний Прапор України — стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів». По-друге, стаття 338 Кримінального кодексу України за публічну наругу над Державним Прапором України встановлює штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців. Отже, нарешті наш історичний національний синьо-жовтий прапор, кольори якого ведуть початок ще з герба князя Володимира Великого — золотого тризуба на синьому фоні — використовується у повній відповідності з Основним Законом України та захищений Кримінальним кодексом.

Щиро вітаю всіх співвітчизників із Днем Національного Прапора та Днем Незалежності України! Ми маємо найголовніше — можливість самостійно вирішувати, що нам робити у власному домі. Бо, як сказав Тарас Шевченко, «В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля».

ПОДЕЛИТЬСЯ в СОЦСЕТЯХ
ПОДЕЛИТЬСЯ В СОЦСЕТЯХ

Автор Дмитрий Беляев 30 статей
Журналіст і фотограф, Член НСЖУ з 2006 р. Працював у газетах: "Київський майдан", "Вісті Київщини", "Вечірній Київ". Публікації в журналах "ПіК", "Дипломат", "Київ дипломатичний". Пошта: km-n@ukr.net

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*