Монополію на спирт скасовано. Гранти і кредити дадуть

3 грудня 2019 р. Верховна Рада України прийняла президентський законопроект № 2300, згідно з яким в Україні скасовано державну монополію на виробництво спирту. Відтепер виробляти цей популярний продукт зможуть підприємства будь-якої форми власності.

Нещодавно президент Володимир Зеленський пообіцяв, що українцям для створення нового бізнесу даватимуть кредити 1 500 000 грн. на 5 років під 5%. З іншого боку, прем’єр-міністр  Олексій Гончарук анонсував початок роботи Українського фонду стартапів, від якого можна буде отримати грант від $25000 до $75000 на розвиток нового бізнесу.

Чи означає це, що відтепер можна розглядати самогоноваріння як легальний бізнес? За коментарем ми звернулися до фахового юриста, президента громадської організації «Правозахисна Ліга» Олександра Малюка.

Державну монополію на виробництво спирту скасовано. Чи можна відсьогодні легально гнати вдома й реалізовувати самогон?

Як і раніше, виробництво самогону в домашніх умовах і навіть придбання його заборонено законодавством. Стаття 164-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Заняття забороненими видами господарської діяльності) передбачає накладення штрафу від ста до п’ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян; стаття 176 КУпАП (Виготовлення, зберігання самогону та апаратів його вироблення) — накладення штрафу від трьох до десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян; стаття 177 КУпАП (придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення) — накладення штрафу від одного до п’яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Мабуть, кодекс ще мають привести у відповідність із новим законом?

Будь-який закон, статтю закону треба читати до кінця. Частина перша статті 2 Закону України про «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» зі змінами, внесеними законопроектом № 2300, тепер виглядатиме так: «Виробництво спирту етилового (у тому числі як лікарського засобу), спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, зернового дистиляту, біоетанолу здійснюється суб’єктами господарювання незалежно від форми власності, які мають відповідну ліцензію». Тобто зі статті вилучили слова «лише на державних підприємствах». Але ж потрібно обов’язково отримати ліцензію! Якщо ви не маєте ліцензії, ваша господарська діяльність буде протизаконною.

Наскільки реально отримати ліцензію на виробництво спирту невеликим підприємствам?

Це питання визначатиме нова частина друга тієї ж статті закону: «Ліцензія на виробництво спирту видається підприємствам, що мають встановлені цілодобові системи відеоспостереження за виробництвом та відпуском продукції. Відключення цілодобових систем відеоспостереження є підставою для відмови у ліцензії або відкликання ліцензії». Отже, мова йде про певні виробничі потужності, а не про кустарне виробництво самогону на кухні.

Але ж можна збудувати якийсь сарайчик у дворі та обладнати його системою відеоспостереження?

У будь-якому випадку доведеться чекати півтора роки. Тому що статтю 18 доповнили новою частиною такого змісту: «З 1 липня 2021 року дозволяється введення в експлуатацію та надання дозволів на будівництво нових підприємств з виробництва спирту етилового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового». А це значить, що до 1 липня 2021 року ліцензію не отримає жоден новий спиртозавод навіть із найсучаснішим обладнанням. Новий закон в першу чергу відкриває шлях для приватизації вже наявних великих заводів. Тому тим, хто хоче почати власний бізнес, я раджу відкрити кав’ярню, юридичну компанію, стоматологічний кабінет, мийку автомобілів, Виробляйте меблі, сувеніри, одяг, взуття, варення, вино. Тільки не самогон.

ПОДЕЛИТЬСЯ в СОЦСЕТЯХ
ПОДЕЛИТЬСЯ В СОЦСЕТЯХ

Автор Дмитрий Беляев 30 статей
Журналіст і фотограф, Член НСЖУ з 2006 р. Працював у газетах: "Київський майдан", "Вісті Київщини", "Вечірній Київ". Публікації в журналах "ПіК", "Дипломат", "Київ дипломатичний". Пошта: km-n@ukr.net

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*